CodeCon
CodeCon

IT konferencia od vývojárov pre vývojárov

5 edukačných zdrojov od Sensoneo developerov, ktoré pomôžu každému vývojárovi

5 edukačných zdrojov od Sensoneo developerov, ktoré pomôžu každému vývojárovi

Sensoneo, globálny líder v smart odpadových riešeniach, sa na CodeCone predstaví po prvýkrát. Ako slovenská firma pôsobiaca vo viac ako 80 krajinách sme hrdí na viacero úspechov: vyvinuli sme jedinečný softvérový systém pre zálohovanie, ktorý sa používa v (zatiaľ) 3 krajinách, stáli sme za prvým komerčným nasadením úzkopásmovej IoT siete v USA a čaká nás najväčšia smart waste inštalácia v Európe. Nič z toho by sa nepodarilo bez našich developerov a ich nadupaných kódov.

2.png

Kódenie pre Sensoneo prináša každodenné výzvy, a preto kladieme veľký dôraz na tímové vzdelávanie aj samoštúdium. Naši developeri sa podelili o 5 zdrojov, ktoré im pomáhajú držať krok s inováciami a zostať up-to-date.

Kniha: Clean Code: A Handbook for Agile Software Craftsmanship

Clean code a clean architecture sú pre nás úplne kľúčové, keďže projekty nielen tvoríme, ale potrebujeme ich aj dlhodobo udržiavať. Vieš aký je rozdiel medzi dobrým a zlým kódom? Ako napísať dobrý kód a ako prepísať zlý? A aké vlastnosti má mať dobrý kód?

Kniha ťa naučí vyberať zrozumiteľné názvy, vytvárať hodnotné komentáre, spracovať chyby, testovať projekt alebo zlepšiť už vytvorený kód. Osvojíš si dobré návyky a hlavne, naučíš sa tvoriť správny a zrozumiteľný kód, z ktorého bude profitovať celý tvoj tím.

Blog: martinFowler.com

Martin Fowler napísal kopec kníh, za pozornosť však určite stojí aj jeho blog. Naši developeri ho považujú za top-notch up-to-date blog o softvérovom inžinierstve, a to je naozaj čo povedať.

Stredobodom blogu je dizajn softvérových systémov tak, aby prinášali vývojárskym tímom čo najväčšiu hodnotu. Určite na blog zájdi aj ak ťa zaujíma refactoring, agile development, ale aj rôzne soft skills ako práca v tíme alebo komunikácia.

Youtube: NDC Conferences

Na kanáli nájdeš okolo tritisíc videí s rôznorodým zameraním. NDC Conferences prinášajú high-end eventy pre softvérových developerov po celom svete a skvelou výhodou je, že si veľké množstvo obsahu vieš pozrieť aj z pohodlia domu na YouTube.

Odporúčame napríklad videá od Kevlina Henneyho, ktorý vie zábavnou formou uzemniť každého, kto si ulietava na predstave o svojej dokonalosti.

Kurzy: Vladimir Khorikov

Knihy, blogy či videá sú skvelý zdroj informácií, niekedy je však lepšie prejsť si štruktúrovaným kurzom, ktorý ťa teoreticky aj prakticky uvedie do témy. Odporúčame napríklad Vladimira Khorikova, ktorý má aj blog, aj knihu, aj kurzy napr. o CQRS alebo DDD.

Autor, spíker a podcaster: Vaughn Vernon

Vaughn Vernon sa vďaka svojim viac ako 35-ročným skúsenostiam označuje aj ako softvérový veterán. Zameriava sa na DDD a reaktívne programovanie a jeho cieľom je prinášať jednoduchosť do komplexných systémov. Odporúčame ti jeho knihy, blog aj workshopy a ak preferuješ podcasty, určite si vypočuj AddDot.

3.png


Boli pre teba tieto tipy užitočné, prípadne máš lepšie? Príď sa o tom porozprávať do nášho stánku na CodeCon 2023, kde ťa radi ponúkneme vínom a povymieňame skúsenosti aj užitočné zdroje. Takisto ťa pozývame vypočuť si talk nášho CEO Martina Basilu, ktorý porozpráva o tom, ako prešiel od vývojára po spoluzakladateľa a CEO firmy aj ako súvisia digitálne inovácie s odpadmi.